J40CNA620
Schlage Residential - J Series
*Sign in to view your pricing and add products to your to cart.
Finishes:
Inventory
MO 40 in stock
Category
Mechanical Residential Locksets
Handing
Reversible
Dimension
2" Knob Diameter and 2-3/4" Projection with 2-5/8" Diameter Rose
Function
Privacy
Series
J Series
Subcategory
Residential Door Knobs
Finish
Antique Pewter
Strike
Radius Full Lip Strike
Design
Corona
Backset
Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" Backset
Crossbore Size
2-1/8" Bore
Door Range
1-3/8" to 1-3/4"
Door Thickness
1-3/8" to 1-3/4"
Hazardous Material
NO
Latch Faceplate Dimension
Round Corner 1" x 2-1/4" Faceplate or 1" Collar